Kraul na piersiach jest stylem pływania, która należy do najszybszych i wyjątkowo podobnych do grzbietowego. Charakteryzuje się wykorzystywaniem ruchów kulistych poprzez obrót obszaru tułowia wzdłuż kręgosłupa. Z uwagi na swoją prostotę i szybkość uczenia się go, stanowi genialny sposób na rozpoczynanie przygody z ćwiczeniem pływania w każdej grupie wiekowej.
Kraul na piersiach – prawidłowy oddech
Podstawą przy nauce tej techniki pływania jest przyswojenie niezbędnej koordynacji ruchowo-oddechowej. Dzięki temu podczas kraula na piersiach pływak nie odczuje uczucia opadania z sił, mniejszej płynności i szybkości.
Uczący się, który zaczyna szkolenie, musi koniecznie zwrócić uwagę na szybkie wykonywanie głębokiego wdechu, by przejść do wykonywania dłuższego wydechu naprzemiennie, co 3 ruchy rąk. Pływak rozpoczyna pobieranie powietrza ze strony prawej, podczas gdy lewa ręka spoczywa prosto za głową tuż pod wodą. Prawa ręka, po zakończeniu fazy podwodnej, przechodzi sprawnie do etapu pracy nad wodą. Po wykonaniu tego manewru – należy wykonać wydech powietrza z płuc.
Dobrą radą dla wszystkich początkujących jest wydmuchiwanie powietrza jednocześnie przez usta i nos.
Kraul na piersiach – technika właściwego układania ciała
Uczący się pływak powinien utrzymywać postawę na poziomie nieco niższym niż poziom wody. Wykonywany wdech powietrza wymusza ułożenie ciała w okolicach 45 stopni. Pływak powinien uważać na utrzymywanie ciała w prostej linii. Zakres nogami pracy winien być znacznie mniejszy.
By sprawnie udoskonalać pracę ciała w wodzie, powinno się wykorzystać takie ćwiczenia jak:
Ułóż się na tafli wody, równocześnie chwytając się krawędzi, uważaj na utrzymywaniu prawidłowej, wyprostowanej pozycji.
Zastosuj akcesoria do pływania np. makaroniki. Szlifuj postawę z ich wsparciem.
Kraul na piersiach – wykorzystywanie siły rąk
By osiągać dobre efekty niezbędne jest wykorzystanie siły rąk. Szlifuj wykorzystanie rąk w pływaniu i ćwicz wedle poniższych podpowiedzi:
Chwyć krawędź basenu. Ułóż tułów w lekkim opadzie, wykonując przy tym rytmiczną i naprzemienną pracę rękami.Do powyższego ćwiczenia dodaj położenie głowy na tafli wody.
Połóż się w pozycji bocznej, wykorzystując deskę. Jedna dłoń musi przytrzymywać deskę tuż za głową, gdy druga ma być usytuowana wzdłuż linii ciała.
Powtarzaj to ćwiczenia zmieniając strony.
Kraul na piersiach – nauka świadomej pracy nóg
Aby nie doświadczyć nieprzyjemnych skurczy w nogach, należy utrzymywać luźno stopy przy jednoczesnym obciągnięciu palców. Prawa ręka i noga zawsze pozostają po prawej stronie osi ciała, z uwagi na to, że rotacja następuje w okolicy linii kręgosłupa. Analogicznie wykonuje się ruchy z lewej strony. Uczący się, podczas wdechu, dokonuje rotacji od bioder. Należy stale mieć na uwadze ich dobre ułożenie i włączanie pracy nóg.
Wykonuj takie ćwiczenia szlifujące umiejętności jak:
Ułóż się w wodzie, w tym samym momencie chwytając się ścianki basenu. Zwróć uwagę na synchronizację pracy nóg. Głowę trzymaj ciągle w wodzie.
Ćwicz poślizg na piersiach z pomocą deski. W momencie gdy poczujesz, wytracanie prędkość – rozpocznij pracę nogami.